Seksolog Nasıl Olunur?

seksolog nasıl olunur

Seksolog Nasıl Olunur?

Seksolog, kadın ve erkek olarak cinsiyet ayrımı yapmadan, insanların cinsel hayatlarında neler yaşadıklarını ve bu cinselliğin insanlara neler hissettirdiği konusunu, inceleyen bir bilim dalıdır. Toplumda, cinsel yaşamı etkileyecek her türlü sorun ve problemle ilgilenir. Cinselliğe bilimsel açıdan bakarak, hormonların insanlarda ortaya çıkardığı davranış ve duyguların nedenlerini inceler. Bazı cinsel bozukluklar, biyolojik olarak ortaya çıkarken, bazıları da psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde özellikle erkekler özel hayatlarının irdelenmesini istemezler. Yaşanan tüm sorun ve sıkıntılar yatak odasında kalsın isterler. Ancak bu sorunlar çözülmediğinde evliliklerin bitme noktasına gelmesine neden olabilmektedir.

Seksologlar, bu sorunu çözmede ilk olarak psikolojik danışmanlık yaparak, sorunu anlamaya çalışır. Daha sonra bazı testler uygulayarak, bilimsel olarak sonuca ulaşmaya çalışır. Bu sayede zor giden özel yaşamın normal seyrine dönmesi için önemli adımlar atar.

Türkiye’de Seksolog Olmak

Genellikle, cinsel sorunlar konusunda tedavi olanların çoğu kadınlardan oluşmaktadır. Bunun nedeni tam olarak, toplumun kadına dayattığı cinsel baskılamadan kaynaklanmaktadır. Psikolojik baskı sonucu, ortaya çıkan çekinme ve utanma duygusu, çoğu kişinin cinsel yaşamına ve davranışına etki etmiştir. Bu yüzden, Türkiye şartlarında seksolog mesleği, nadir uygulanan mesleklerden biridir. Avrupa’daki seksolog uzmanlarının, daha bilinçli oldukları ve bu konuda eğitsel çalışmalar yaptıkları görülmektedir. Türkiye’de cinsel bilinci uyandırma çalışmaları ve seksoloji mesleği hakkında çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Seksolog Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

Seksolog, cinselliği işleyen bir bilim dalıdır. İnsan vücudundaki hormonları kapsayan bilim dalı biyolojidir. Seksolog olmak için biyoloji eğitiminden geçmek gerekmektedir. Biyoloji dalı ise, psikoloji ve sosyoloji dallarından destek alarak, bir bütün halinde çalışır. Seksolog, yeri geldiğinde biyolojik inceleme yaptığı gibi, yeri geldiğinde de psikolojik terapi veren bir meslek dalıdır. Cinsiyet ayrımı yapmadan, bireyleri genel ve bilimsel olarak inceler. Yargılama ve sorgulama olmadan, sorunlara karşı bilimsel yaklaşır. Günümüz de, evlilikteki sorunların %50 si, cinsel konudaki eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır. Seksolog bilim dalıyla uğraşan kişiler, mesleğin biyolojik kısmı ile de ilgilenseler de, genellikle sorunun temelinin psikolojik olduğu kanısına varmaktadır. Bu yüzden tedaviler, terapi şeklinde ve uzun vadede yapılarak sonuç vermektedir. Tedavi sürecinde bireylerin rahat olmaları ve seksolog uzmanına güvenmesi önemlidir. Tedavinin de olumlu sonuç vermesi ve de doğru yönlendirmenin yapılabilmesi için bu çok önemlidir. Seksolog uzmanları, biyoloji, sosyoloji ve de psikoloji eğitimleri alarak, mesleklerinde uzmanlaşırlar. Bu yüzden de, hastanın sorunuyla ilgilenirken tüm boyutlarıyla inceme yaparak sorunu kökten çözmek için çalışır.

 

Views:
1782
Article Tags:
· ·
Article Categories:
Cinsellik

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir