Kablosuz internet spermleri öldürüyor!

kablosuz internet sperm kalitesini düşürüyor
Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yaptığı araştırma, kablosuz internet kullanımının erkeklerin sperm kalitesini azalttığını ortaya çıkardı.

Mobil teknoloji insan hayatını kolaylaştırırken, bazı sağlık endişelerini de beraberinde getiriyor. Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilimdalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erol Yıldırım ve ekibi ilginç bir çalışmaya imza atarak, kablosuz web kullanımının sperm kalitesi üzerindeki etkilerini inceledi.

YÜZDE 2 ORANINDA AZALMA

wi-fi sperm kullanımıKablosuz internet kullanımı sırasında 1082 sağlıklı erkekten alınan sperm numuneleri incelenirken, sperm tahlili veren sağlıklı erkeklere web kullanım alışkanları da soruldu. Anket sonuçlarının analizi ise ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmaya bakılırsa kablosuz web kullananlarda, kablolu web kullananlara göre sperm hareketliliği ciddi oranda azalıyor. Yapılan gözlemlerde, araştırmaya katılan erkeklerin wi-fi kullanımı esnasında her saat başına sperm hareketliliği yüzde 2 oranında azaldı. Araştırmayla günlük kablosuz web kullanımının artmasıyla, sperm hareketlerinin ve kalitesinin daha da azaldığı tespit edildi.

‘Kablolu internet kullanın’

Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, elektromanyetik dalgaların sperm üzerine olan olumsuz etkilerini daha önce deneysel olarak gösterdiklerini ancak bu araştırma ile gerçek hayata olan olumsuz yansımalarını da tespit ettiklerini söylemiş oldu.
adamların cinsel sağlık açısından kablolu web kullanılmaları gerekiyor” diyen yıldırım, kablosuz ağların sağlığa zararlı etkilerinden korunmak için de şu önerilerde bulundu: “Kullanılan cihazların adam üreme organı ve testislere yakın olmaması gerekiyor. Bilgisayar, dizüstü ve tabletlerin ihtiyaç olmayan durumlarda ne olursa olsun kablosuz özelliği kapalı tutulmalı. Özellikle insanların olanak var ise kablolu internet kullanılmalarını öneriyoruz. Elektromanyetik dalgalar nedeni ile cep telefonları bugüne dek hep münakaşa konusu olmuştu. Daha önce yapılan araştırmalar cep telefonunun fazla kullanımının sperm kalitesini bozduğunu belirlemişti. Sadece kablosuz web bağlantısı da sperm kalitesini negatif etkileyen riskler içeriyor. Sperm sayısı ve hareketliliğinde her saat başına yüzde 2’lik azalma ciddi bir orandır.”

Views:
271
Article Categories:
Cinsellik · Gündem

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir